CZY NA JACHTACH LUKSUSOWYCH MOŻNA ODBYWAĆ PRAKTYKI I PODNOSIĆ KWALIFIKACJE ZAWODOWE?

TAK. Na jachtach komercyjnych można odbywać praktyki, podnosić kwalifikacje a czas wypływany liczy się do wyciągu pływania oraz utrzymania dyplomu.   Dz.U.2018.802

DOKUMENTY WYMAGANE DO PRACY NA JACHTACH

  •  Paszport
  •  Zintegrowany Kurs Bezpieczeństwa (STCW’ 95)
  •  Kurs Problematyka Ochrony na Statku (Security Awareness)
  •  Międzynarodowe Morskie Świadectwo Zdrowia  lub ENG1
  •  Kurs Food Hygiene – level 2 (dla Kucharzy i Stewrdess/Stewardów)

LISTA LEKARZY UPRAWNIONYCH DO WYDANIA MORSKIEGO ŚWIADECTWA ZDROWIA

https://www.ums.gov.pl/dokumenty-marynarzy/9-informacje/44-lekarze-uprawnieni-do-przeprowadzania-badan-profilaktycznych-marynarzy.html

JAKIE STANOWISKA PRACY SĄ NAJCZĘŚCIEJ SPOTYKANE NA JACHTACH LUKSUSOWYCH?

Stewardessa / Steward

Praca Stewardessy czy Stewarda na jachcie luksusowym polega przede wszystkim na serwisie czyli bezpośredniej obsłudze gości oraz housekeeping’u czyli utrzymaniu czystości wewnątrz jachtu (w części dla gości i też w części załogowej). Ilość i podział zadań są uzależnione od wielkości jachtu i jego załogi – na przykład w przypadku małych jachtów do obowiązków może należeć też pranie lub gotowanie. Na tym stanowisku zdecydowanie ceniona jest dbałość o szczegóły. W staraniach o pracę mile widziane jest wcześniejsze doświadczenie w jednej z branż tj. gastronomia czy hotelarstwo. Dużym atutem są kwalifikacje w zakresie prowadzenie treningów personalnych lub sesji jogi, masażu czy zabiegów spa – wtedy też możemy liczyć na wyższe wynagrodzenie. A ile zarabia się na początku na stanowisku stewardessa/ steward? 2500 tys Euro. Co potrzebujesz by zacząć? Paszport, Zintegrowany Kurs Bezpieczeństwa STCW, Przeszkolenie w Zakresie Problematyki Ochrony Statku, Międzynarodowe Morskie Świadectwo Zdrowia (lub ENG1) oraz kurs Food Hygiene Level 2. Chcesz w siebie dodatkowo zainwestować? Zrób 7-star Yacht Stewarding & Silver Service.

Deckhand

Deckhand – to stanowisko jest pierwszym krokiem na drabinie kariery na pokładzie jachtu luksusowego. Zaczynasz od odpowiedzialności za utrzymanie czystości na pokładzie i jego konserwację. To prace typu: mycie jachtu, malowanie, szlifowanie, polerowanie, pomoc przy manewrach. Duża część pracy, szczególnie w sezonie, związana jest ze sportami wodnymi. Ponad to jesteś w gotowości na pomoc w innych zadaniach. Na to stanowisko mile widziane będzie doświadczenie z zakresu wcześniej wspomnianych sportów wodnych, żeglarstwa, nurkowania, ratownika, ale też stolarstwa czy prac naprawczych. Ile zarabia początkujący deckhand? 2500 tys Euro. Co potrzebujesz by zacząć? Paszport, Zintegrowany Kurs Bezpieczeństwa STCW, Przeszkolenie w Zakresie Problematyki Ochrony Statku, Międzynarodowe Morskie Świadectwo Zdrowia (lub ENG1). Chcesz w siebie dodatkowo zainwestować? Zrób Power Boat – level 2 (RYA) lub PWC Instructor (RYA).

Oficer Wachtowy

Oficer zajmuje się przede wszystkim nawigacją i bezpieczeństwem. Na jachtach luksusowych jest odpowiedzialny dodatkowo za organizację lub nadzór nad organizacją sportów wodnych dla gości. Plusem jest jeśli osoba ubiegająca się o to stanowisko ma doświadczenie np. w prowadzeniu motorówek. Doświadczenie w pracy na statkach pasażerskich jest traktowane jako kolejny atut. Jakie dokumenty są potrzebne do zdobycia pracy jako Oficer na jachcie luksusowym? Tak naprawdę tylko te typowe na stanowisko oficerskie. A ile zarabia Oficer na super jachtach? Przeciętne wynagrodzenie to ok 5-6 tys euro. Pamiętaj, że praca na jachtach to też możliwość nawigowania w najpiękniejszych regionach!

Kapitan

Bezpieczna nawigacja i eksploatacja jachtu to jego główne zadania. Ponad to Kapitan na jachcie luksusowym odpowiedzialny jest za zarządzanie budżetem, dobór załogi, planowanie i organizację remontów i przeglądów jachtów. Im większym jachtem dowodzi, tym więcej ma obowiązków administracyjnych. Z pewnością osoba, która pracuje na tym stanowisku powinna mieć umiejętności przywódcze i organizacyjne. Jakie są zarobki na stanowisku Kapitana? Na jachtach ok 50m to kwota rzędu 10 tys euro/miesiąc. W przypadku jachtów 80-100 m będzie to już 15-20 tys Euro. A na jachtach powyżej 100m? Rozpiętość zarobków na tym stanowisku jest bardzo szeroka!

Mechanik

Praca na jachcie luksusowym jako Mechanik nie różni się znacząco od pracy mechanika na statku handlowym. Tak naprawdę oprócz standardowych obowiązków dochodzi dbanie o stan techniczny różnych udogodnień dla gości, od sprzętów wodnych np. motorówek, skuterów po automatyczne przesuwne drzwi. Dobrze, gdy mechanik zapewnia szybki czas reakcji na wypadek awarii. Wymagane jest też, aby dbał o estetykę swojej pracy – to są takie drobne sprawy jak zwracanie uwagi czy smar nie pozostał w niepożądanym miejscu na naprawianym sprzęcie – na jachtach luksusowych należy dbać o każdy detal, to właśnie przyczynia się do wysokiej jakości usług. Do pracy jako mechanik nie są wymagane dodatkowe certyfikaty, ponad te adekwatne do stanowiska. Mile widziane jest zainteresowanie w kierunku IT/AV. Na jaką pensję może liczyć mechanik na jachtach? Średnia pensja Drugiego Mechanika to 6 tys euro na miesiąc, natomiast dla Chiefa Mechanika +/- 10 tys euro (tu widełki są szerokie). Najczęściej spotykana rotacja w dziale maszynowym to 2/2 miesiące.

Elektryk (ETO)

Praca jako Elektryk na jachtach luksusowych to odpowiedzialność za całą elektrykę, elektronikę i automatykę statku. ETO podlega pod dział maszynowy, ale jego jego stanowisko jest dość niezależne. Dba o wszystko co jest podłączone do zasilania, silniki elektryczne, system nawigacyjny, alarmowy, agregaty, światła itp. Elektryk w swoich codziennych działaniach wykonuje wiele testów, konserwacji, napraw.

Kucharz (Chef)

Kucharz (Chef) to ważna rola na jachcie luksusowym, gdyż najedzeni goście to szczęśliwi goście. Do obowiązków w roli Szefa Kuchni należy m.in. opracowanie menu, przygotowanie posiłków, zarządzanie pozostałymi kucharzami, jeśli dotyczy to dużego jachtu. Dbanie o czystość w kuchni, zaopatrzenie, planowanie i rozliczanie budżetu. Wobec Head Chefa na jachtach są ogromne wymagania, ponieważ goście oczekują najwyższych standardów. Kucharze powinni znać się na trendach dietetycznych, alergiach pokarmowych, ale też religijnych wymaganiach. W zależności od wielkości jachtów może być kilka stanowisk kucharzy (Head Chef, Sole Chef, Sous Chef – gotujący tylko dla załogi, Third Chef). Wymagane dokumenty na to stanowisko to typowe dokumenty do pracy na jachtach plus dodatkowo kurs Food Hygiene Level 2. Na pracę jako kucharza na jachcie mają szansę osoby, które posiadają doświadczenie w gastronomii w pracy na lądzie, np. w hotelach czy restauracjach. Mają szansę również osoby, które pracują w roli kucharza na statkach pasażerskich. Osobom z mniejszym doświadczeniem najłatwiej zacząć od pozycji Sous Chef. Zarobki dla Sous Chef na jachtach zaczynają się od kwoty 4 tys euro, a dla Head Chefa od 7,5 tys euro.